czwartek, 31 stycznia 2013

Istoty Ciemności - Kami Garcia & Margaret StohlTytuł: Istoty Ciemności
Autorki: Kami Garcia & Margaret Stohl
Rok wydania: maj 2011

 Liczba stron: 496
Wydawnictwo: Łyński Kamień

 Cena: 39,90 zł
Ocena: 10/10


 Nie ulega wątpliwości, że zakochałam się w stylu autorek. "Istoty ciemności"... nazwa trochę dziwna, trochę mroczna, może lekko gotycka? Do tego okładka na której są schody, dominuje czerń i szarość... Lubię to co dziwne. Początkowo mnie trochę nudziła ta książka, dlatego ktoś może się dziwić dlaczego tak wysoko ją oceniłam. Teraz dochodzę do wniosku, że po prostu za wcześnie się za nią wzięłam. Mimo że autorki pisały we współczesnym języku, nie łatwo było zrozumieć tę książkę. Rodzi się pytanie: kto powinien przeczytać "Istoty Ciemności"?
Każdy kto lubi nietuzinkową lekturę.

  Ethan się zmienił, stał się bardziej emocjonalny. Autorki ukazały, że życie nie polega tylko na tym, aby zadowalać ukochaną osobę, lecz aby ją rozumieć i kochać taką, jaka jest. Bohater walczy o Lenę, jednak ona jest nie ugięta. Stawia życie i bezpieczeństwo Ethana nad swoje i cały czas ma wyrzuty sumienia z powodu Macona. Jest to ciekawa "walka" między nimi. Lena nie pozwala uczestniczyć swojemu chłopakowi w swoim życiu, jednak on zawsze znajduje sposób, aby w nim być i nie odpuszcza.

 Gdy się czyta książkę, akcja z kartki na kartkę nabiera tempa. Nieoczekiwane zwroty akcji sprawiają, że książka strasznie wciąga. Czasami odnosiłam wrażenie, że to film ... a nie książka Najbardziej polubiłam postacie niepozorne, które początkowo z "szarych myszek", nagle przeobrażają się w barwne postacie, które robią lekkie zamieszanie bądź pomagają bohaterom. Jeszcze trochę o końcu książki, nie bardzo mnie zdziwił, jednak sposób, w jaki został napisany sprawia, że z przyjemnością się go czyta. Dodam jeszcze, że wyjdzie wiele spraw, które zadziwią każdego.

  Teraz ktoś może przeżyć szok. Ta książka jest trudną lekturą, jednak ostatnio głównie takie czytam, mam tu na myśli np. "Draculę" B. Stokera. Pomimo różnej tematyki, mają one przynajmniej jedną wspólną cechę: trudność rozumienia. Przeczytać je można szybko,  ale... w jakim stopniu będziemy je rozumieć? Myślę, że w niewielkim, ponieważ nie są to książki na jeden czy dwa dni. Nie wiem jak inni czytelnicy, jednak dla mnie liczy się jakość a nie ilość, dlatego wolę przeczytać mniej a więcej rozumieć niż odwrotnie. Preferuję książki, które zmuszają mnie do intelektualnego (dodam) wysiłku. Teraz naprawdę ciężko takie dzieła znaleźć, dlatego bardzo się cieszę, że miałam okazję przeczytać "Istoty Ciemności".

Więcej chyba nic nie mogę dodać. Książka wymagająca i z charakterem. Pokazuje zarówno mocne jak i słabe strony ludzi i Obdarzonych. Myślę, że nikogo nie wystraszyłam tą recenzją i z chęcią sięgnie po tę książkę. Mam nadzieję, że "Istoty chaosu", trzecia część tetralogii Kroniki Obdarzonych mnie nie zawiedzie i będą mogła wystawić kolejną recenzję o wspaniałej książce.

11 komentarzy:

 1. LOVE<3 LOVE LOVE <3. Wiesz, że uwielbiam tę serię! Jestem w niej zakochana na zabój i wciskam ją każdej znanej mi osobie! Ja jestem już po 3 części i jest jeszcze lepsza niż 1 i 2. Mam kontakt z tłumaczem, więc kiedy się dowiem, kiedy będzie 4 to siłą od niego ją wyciągnę. :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. hahahahahah po Tobie można się tego spodziewać, więc mnie to nie dziwi :P

   Usuń
 2. Zaciekawiłaś mnie i zaintrygowałaś. A okładka również przyciąga, żeby odkryć tajemnicę pod nią skrywaną. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam na półce tom pierwszy i już się doczekać nie mogę kiedy zacznę czytać tę serię! :D

  OdpowiedzUsuń
 4. już w samej okładce coś jest, także chyba muszę się rozejrzeć za tym tytułem :)

  OdpowiedzUsuń
 5. mam ochotę na 'piękne istoty'! :>

  OdpowiedzUsuń
 6. Zakochałam się w pierwszej części, więc po 2 na pewno sięgnę. Może słyszałaś, że będzie ekranizowana 1 część ? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pewnie, że słyszałam ;D nawet do kina idę ;D tylko nie wiem jeszcze dokładnie którego pójdę, ale wiem, że na pewno pójdę ;)

   Usuń
 7. Odkąd zobaczyłam "Piękne istoty" w Empiku, ta książka za mną chodzi ;)
  Pozdrawiam i zapraszam do siebie!

  OdpowiedzUsuń
 8. Kurczę, mam zamiar przeczytać tą książkę już od dłuższego czasu, ale nie mogłam się do tej pory zdecydować... Po tej recenzji na pewno po nią niedługo sięgnę. ;)

  Zapraszam i do siebie: books-pal.blogspot.com ;))

  OdpowiedzUsuń
 9. Uwielbiam tę serię. Koniec również mnie zdziwił. Również czytam na jakość, nie na ilość. Przecież o to chodzi:)

  OdpowiedzUsuń