sobota, 9 lutego 2013

Niezgodna - Veronica Roth


Tytuł: Niezgodna
Autorka: Veronica Roth
Rok wydania: marzec 2012
Liczba stron: 352
Wydawnictwo: Amber
Cena: 37,80 zł
Ocena: 9/10

 Czy to, że od początku ludzie oczekują, iż poniesiemy porażkę oznacza, że tak będzie? Bohaterka książki wraz z pomocą przyjaciół i Cztery (pseudonim bohatera) pokazuje, że jednak nie. Mimo  przeciwności   losu  można   udowodnić  swoją   siłę i odwagę nie tylko sobie, lecz także innym, które w nas nie wierzyły. Książka, jak na swój gatunek, jest bardzo fajna, jednak... nie przemawia do mnie w stu procentach. Prawdą jest, że nie ocenia się książki po okładce, ale... gdyby wydawca zdecydował się na pozostawienie oryginalnej okładki, książka zyskałaby nie wątpliwie na atrakcyjności. Chybionym pomysłem wydaje się przywoływanie (ach, ta promocja) innego bestsellera na okładce, gdyż inteligentny czytelnik takie podobieństwo w tym przypadku "Igrzysk śmierci" zauważy (wydawco zaufaj czytelnikowi, pozwól mu na własną opinię). Nie powinno ono być narzucone z góry, przez wydawnictwo.

Zarówno postaci główne jak i te epizodyczne, występujące w książce, są całkiem ciekawe. Szczególnie odpowiada mi sposób prowadzenia głównej bohaterki - Tris, postać bardzo fajna. Nie ma beznadziejnych cech charakteru czy nie jest naiwną dziewczyną. Podejmuje decyzje, których ponosi konsekwencje nie udając głupiej czy nieświadomej, głównie dlatego ją polubiłam. Cztery również przypadł mi do gustu, szczególnie swoimi zachowaniami w różnych sytuacjach. Autorka książki ukazuje zarówno ich słabe jak i mocne strony, co sprawia, że łatwiej wczuć się w rolę obserwatora.

Akcja całkiem żywa. Jak na debiut literacki, to pani Roth spisała się bardzo dobrze. Czasami jednak miałam wrażenie, że jest za dużo opisów, jednak w innym miejscu było ich za mało. Całość jednak jest  w ciekawy sposób napisana. Szybko się czyta i się nie nudzi. Zaraz po odłożeniu pierwszej części nadchodzi ochota na drugą. Pomimo wszystko polubiłam pióro pisarki i z niecierpliwością czekam na ostatnią część "Niezgodnej". Książka jest typowo młodzieżowa, lecz odpowiednia zarówno dla dziewczyn jak i chłopców.

Pomysł na książkę ciekawy, idąc za tropem okładki ciężko mi porównać "Niezgodną" do "Igrzyk Śwmierci", ponieważ nie miałam okazji ich przeczytać, mam nadzieję, że jednak będę mogła. Spodobała mi się wciągająca fabuła i naturalność postaci, mimo, że nie wszystkie były tak wykreowane jak bohaterowie. Tris zachowuje się tak, jak normalna dziewczyna, a Cztery nie robi z siebie boga czy gwiazdy. Otwarcie przyznaję, że cieszę się z możliwości przeczytania tej książki, która w pewien sposób do mnie pasuje i mi się podoba.

5 komentarzy:

 1. "Igrzyska" czytałam i bardzo mi się podobały. "Niezgodną" także chętnie bym przeczytała :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Obecnie czytam i jestem ciekawa czy mi się spodoba tak samo jak tobie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Cykl mam w planach i nawet na półce :)

  OdpowiedzUsuń
 4. "Niezgodna" już od dłuższego czasu znajduje się w moich czytelniczych planach. Mam nadzieję, że szybo wpadnie w moje ręce :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Tę książkę sobie niedawno kupiłam, więc mam nadzieję, że szybko uda mi się po nią sięgnąć.

  OdpowiedzUsuń